wtorek, 2 stycznia 2018

Związek Polskich Artystów Malarzy i Grafików powstał w 1984 roku. Jego pierwszym prezesem został artysta grafik prof. Mieczysław Wejman. Rok później Zarząd Główny powołał Okręg ZPAMiG-u w Rzeszowie i tu pierwszym prezesem został artysta grafik Adolf Jakubowicz. Obecnie funkcję prezesa pełni artysta plastyk Maciej Majewski. Związek skupia innych kolegów z innych regionów Polski oraz mieszkających za granicą (Niemcy, Szwajcaria, USA) Zgodnie ze Statutem wśród wielu zadań Związku, najważniejszym celem jest zapewnienie pełnego uczestnictwa w kształtowaniu i rozwoju kultury plastycznej. Zarząd Okręgu w Rzeszowie realizuje postawione zadania poprzez różne formy. Działalność wystawiennicza: 1. Prestiżowa, okręgowa wystawa pod nazwą "Postawy" organizowana od 1986 roku co dwa lata 2. W roku 1987 rozpoczęła działalność Galeria Grafiki w foyer rzeszowskiej Filharmonii. Odbyło się 13 wystaw grafików rzeszowskich, krajowych i zagranicznych. 3. W roku 1992 w BWA w Rzeszowie otwarto wystawę pn. „Tamten Rzeszów”, którą rok później zaprezentowano w zaprzyjaźnionym Bielenfeldzie. 4. Ważną wystawę „Impresje stąd i stamtąd” przygotowano na zaproszenie Akademii Malarzy Europy Centralnej, którą zaprezentowano w 1996 roku w Paryżu wspólnie z pracami artystów francuskich. 5. W roku 2002 miała miejsce pierwsza wystawa „Nastroje”, a w 2004 roku „Rzeszowskie nastroje” przygotowana z okazji 650-lecia Miasta Rzeszowa. Współ organizacja plenerów: 1. W latach 1985-1990 Związek był współorganizatorem znanych w środowisku plenerów w Julinie i Solinie. 2. W roku 2001 odbył się I Ogólnopolski Plener w Kolbuszowej, gdzie wraz z artystami brała udział utalentowana młodzież z Kolbuszowej i okolic. Tak pomyślany plener spełniał oczekiwania władz i społeczności miasta, dlatego funkcjonuje do chwili obecnej jako impreza coroczna. Każdy plener kończy wystawa poplenerowa organizowana w Kolbuszowej i Rzeszowie. Popularyzacja dorobku członków Związku: 1. W roku 2003 ZPAMiG otrzymał nagrodę Marszałka woj. Podkarpackiego za całokształt działalności. 2. Dzięki staraniom naszego Zarządu o przyznanie nagród Prezydenta Miasta Rzeszowa dla zasłużonych członków Związku nagrody otrzymali: w roku 2006 art. mal. Robert Inglot i w 2007 art. mal. Helena Majewska. 3. Członkowie Związku brali udział w aukcjach charytatywnych na domy dziecka, schronisko Brata Alberta, Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie 4. Członkowie biorą udział w konkursach plastycznych oraz organizują swoje indywidualne wystawy. (niniejszy materiał dostarczyła mi w formie maszynopisu pani Krystyna Niebudek – była sekretarz Związku)         ========== Henryk Lasko =========
PREZES: Maciej Majewski
Vice- PREZES: Maksymilian Starzec
SEKRETARZ: Anna Baran
SKARBNIK: Robert Inglot
KOORDYNATOR ds wystaw: Aleksander Majerski
KOORDYNATOR ds strony internetowej: Wojciech Baran
KOORDYNATOR ds strony internetowej na Fb: Henryk Lasko

Józef Franczak
Adam Spisacki
Jacek Spisacki
Ewa Szczęsna-Sienkiel
Zuzanna Kud
Lucyna Szpuniar
Tadeusz Iwańczuk
Paweł Kin
Janina Ożóg Czarnowska
Małgorzata Kulczyk
Janusz Skowron
Anna Kuchniak
Alicja Nikiel
Krystyna Niebudek
Iwona Jankowska-Kozak
Wojciech Baran
Małgorzata Mizia
Maria Paszczyńska
Barbara Śliwińska Grzonkowska
Katarzyna Cesarz
Helena Majewska
Wiera Kalinowska
  ==========================AKTUALNOŚCI=================================
Oto uzgodnione terminy wystaw ZPAMIG w 2018 r.
 • TYCZYN -  obecnie trwa wystawa - 17 lutego 2018 - odbył się wernisaż
 • Zapowiadana Wystawa BOHUMIN CZECHY będzie trwała od 16 marca do 14 kwietnia 2018 r (organizuje kolega Aleksander Majerski kontakt: a.majerski@wp.pl ) Trzy prace należy złożyć do 14 marca 2018 r. do BWA Rzeszów, do kolegi Roberta Inglota, bo 15 marca jest aranżacja wystawy a 16 marca 2018 r odbędzie się WERNISAŻ , na który serdecznie zapraszamy. Prosimy o szybkie wysłanie krótkiej biografii i zdjęcia jednej pracy (do katalogu, który będzie drukowany po polsku i po czesku) na adresy: organizatorka wystawy: alenamrazova@centrum.cz  dyrektorka galerii: Smigova.Kamila@seznam.cz , przedstawicielka  Ambasady Polskiej w Pradze marzena.krajewska@seznam.cz i a.majerski@wp.pl 
 • BWA RZESZÓW - od 23 kwietnia do 20 maja 2018 (wernisaż w czwartek 26 kwietnia)
  Do wszystkich koleżanek i kolegów członków ZPAMiG. Zostatniej chwili:
  Wczoraj nasz prezes Maciej Majewski wspólnie ze skarbnikiem Robertem Inglotem wypełnili wniosek do  projektu miasta Rzeszowa o dofinansowanie katalogu naszej Wystawy w BWA . Termin wystawy kwiecień 2018! Wniosek został złożony w terminie.Staramy się o dotację w kwocie 6000 PLN. Jeśli wniosek przejdzie to będziemy mieli bardzo mało czasu na przygotowanie wspomnianego katalogu do druku.
  Dlatego proszę o przygotowanie i wybranie do wystawy w BWA trzech swoich prac, z zaznaczeniem tej jednej, która musi być reprodukowana, swojego zdjęcia i krótkiej noty biograficznej z najważniejszymi wystawami.Tytuł wystawy to „ Postawy - Artyści w 100. lecie Odzyskania Niepodległości” Dlatego też proszę o jak najszybsze dostarczenie prac do BWA w nieprzekraczalnym terminie do 21 marca br !!!!
  Zdjęcia autorów i noty biograficzne proszę przesłać na mój adres lasko7@gmail.com  jak najszybciej. Bardzo proszę o odpowiedzialną postawę.Terminy są bardzo krótkie. Nie będziemy mogli czekać do ostatniej chwili. W imieniu Prezesa proszę wszystkich biorących udział w wystawie o pełną mobilizację .
  Pozdrawiam serdecznie
  Henryk Lasko
 • NOWA DĘBA - 9 czerwca 2018 - wernisaż
Na wystawy BWA i Nowej Dęby przygotowujemy po 3 najlepsze prace. (Do Bohumina dodatkowe 3 prace bo wystawy są w tym samym terminie) 
Pozdrawiam serdecznie, Henryk Lasko

 ===========================================================


pod tym linkiem zobaczysz kto wziął udział w wystawie
    UCZESTNICY WYSTAWY W CZECHACHAntypody - Maciej Majewski Wacław Nowacki
Wernisaż w Tyczynie - 17 lutego 2018 r.

Wernisaż w Tyczynie - 17 lutego 2018 r.


Wernisaż w Tyczynie - 17 lutego 2018 r.
Od 11 stycznia do 28 lutego 2017 r. w Galerii A.R czynna będzie zbiorowa wystawa sztuki na papierze pt. „EXHIBITION NO. 30”. To trzydziesty pokaz sztuki w tym miejscu przygotowany przez Janusza Skowrona. Swoje prace przedstawi trzydziestu artystów: Maria Fuks, Jolanta Kuszaj, Anna Baran, Marzanna Mucha, Anna Zatorska, Maria Maja Nowak, Rena Wota Cywińska, Wojciech Baran, Józefa Czachor, Katarzyna Cesarz, Wojciech Trzyna, Eugeniusz Geno Małkowski, Klaudia Potapov, Eugeniush Potapov, Iwan Bratko, Wiesława Tomasik- Kruszewska, Zenon Kruszewski, Aleksander Majerski, Magdalena Zawadzka, Leszek Kuchniak, Zuzanna Kud, Edward Kociański, Maksymilian Starzec, Artur Skowron, Janusz Skowron, Zbigniew Nowosadzki, Kinga Kolouszek, Henryk Lasko, Marcin Lubera i Aleksander Grzybek.
A.R Gallery, 71 India Street, Brooklyn, New York, 11222, Tel. 347.971.1938


uzeum Samorządowe  Ziemi Strzyżowskiej im. Zygmunta Leśniaka http://www.muzeum-strzyzow.pl/  zaprasza na otwarcie wystawy Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików oddział w Rzeszowie pt. „NASTROJE 2017, która jest eksponowana w Galerii Miejskiej w Strzyżowie, Rynek 15  od 3 października do 17 listopada 2017 r.
Wystawa rzeszowskiego oddziału ZPAMiG  to prezentacja najnowszych prac, kierunków, poszukiwań i tendencji w malarstwie, grafice i rysunku. Na ekspozycję składają się różne postawy twórcze podkarpackich artystów. „NASTROJE 2017” dają publiczności możliwość samodzielnego dokonania porównań i własnych wyborów prac kilku pokoleń artystów związanych z Rzeszowem. Związek Polskich Artystów Malarzy i Grafików został założony w 1984 roku. Skupia on artystów z całego kraju, pracujących twórczo w dziedzinie klasycznych plastycznych technik warsztatowych - malarstwo, grafika, rysunek oraz rzeźba. ZPAMIG organizuje zbiorowe i indywidualne wystawy twórców, współpracuje z instytucjami, firmami, urzędami przy organizacji i realizacji artystycznych wydarzeń, prowadzi doradztwo i konsultacje artystyczne. Co roku ZPAMiG organizuje plenery w Kolbuszowej dla swoich członków oraz artystów z Polski i zagranicy, a współorganizator i zarazem gospodarz – Zespół Szkół nr 2 – tętni  życiem. To tam mieszkali i pracowali dorośli, tam odbywały się zajęcia z młodymi, to w końcu tam odbył się tradycyjny poplenerowy wernisaż, wieńczący dwa tygodnie twórczej pracy artystycznej.  Komisarzem plenerów jest artysta malarz Maksymilian Starzec Impreza ta na stałe wpisała się w kalendarz kulturalnych wydarzeń Kolbuszowej. Czekają na nią z utęsknieniem nie tylko malarze i rzeźbiarze, ale również uzdolnione dzieci i młodzież z terenu miasta i  gminy. Warto wspomnieć, że wystawa poplenerowa jest również eksponowana i poza granicami kraju, a dokładnie w USA, a dzieje się to za sprawą znanego artysty z Kolbuszowej, który na stałe osiadł właśnie w Ameryce Północnej. Pan Janusz Skowron wraz z żoną promują na odległym kontynencie sztukę powstałą podczas plenerów w Kolbuszowej.
Większość prac prezentowanych na tej wystawie powstała na plenerach w Kolbuszowej
Bardzo dziękuję Prezesowi ZPAMIG Maciejowi Majewskiemu, Robertowi Inglotowi oraz pani dyrektor Monice Bober za zorganizowanie tej interesującej wystawy.
Henryk Lasko - komisarz wystawy


W sobotę 16 grudnia 2017 r. w biurze ZPAMIG odbył się tradycyjny OPŁATEK połączony z zebraniem Członków i Sympatyków Związku, któremu przewodniczył prezes Maciej Majewski. Wysoko oceniono prace członków zaprezentowane na tegorocznych wystawach a w szczególności na trwającej jeszcze wystawie w Strzyżowie. Omówiono również planowane wystawy w nowym roku (m. in. w G2A w Rzeszowie, w Tyczynie 17 lutego 2018 godz 16:oo, w Mielcu 23 lutego 2018) Planowane są kolejne wystawy w kraju i za granicą i o nich będę na bieżąco informował. Do końca stycznia należy dostarczyć TRZY obrazy do Kolegi Roberta Inglota (BWA), które będą prezentowane na wszystkich wystawach związkowych w nowym roku. Planowany jest również coroczny plener malarski na początku lipca w Kolbuszowej.


Noworoczne spotkanie członków i sympatyków ZPAMiG w Czeskiej Hospodzie w Rzeszowie 6 stycznia 2018
Noworoczne spotkanie członków i sympatyków ZPAMiG w Czeskiej Hospodzie w Rzeszowie 6 stycznia 2018

Wszystkiego Najlepszego w Nowym 2018 Roku w imieniu Prezesa i Zarządu wszystkim Członkom i Sympatykom ZPAMiG życzy Henryk Lasko


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz